Lūdzu uzgaidiet!
Lejupielādēt koordinātes Sūtīt failu uz e-pastu

Latvijas Nacionālā Opera un Balets

Pamatinformācija

Kontaktinformācija

 
Teātri >> Valsts teātris
Teātri >> Opera
 Aspazijas bulvāris 3, Rīga, LV-1050
 Zigmars Liepiņš
 

Apraksts

 1919
 
Operas tradīciju pirmsākumi Latvijā meklējami 18.gadsimtā, kad Kurzemes hercogistē notiek pirmās muzikālās izrādes un Rīgā parādās pirmās ceļojošās operas trupas. 1782.gadā tiek atklāta Pilsētas vācu teātra ēka, kur notiek gan dramatiskā teātra, gan operas un baleta izrādes.
Latviešu operas vēstures sākums saistāms ar 1912.gadu, kad Pāvula Jurjāna vadībā Rīgā sāk darboties Latviešu opera. Pirmā pasaules kara laikā trupa evakuējas uz Krieviju, bet 1918.gadā Latvijas Mūzikas akadēmijas dibinātāja un ilggadējā rektora profesora Jāzepa Vītola vadībā atgriežas Rīgā kā Latvju opera.
1919.gada 23.janvārī Latvijas Nacionālās operas trupa izrāda savu pirmo iestudējumu tagadējā Operas ēkā – Riharda Vāgnera operu "Klīstošais holandietis".
 
Latvijas Nacionālā opera un balets ir uz izcilību vērsts kultūras centrs, kas nodrošina augstvērtīgas mākslas kvalitātes pieejamību dažādiem sabiedrības slāņiem, veicina jaunradi un sabiedrības izglītošanu un ir neatņemama Latvijas nacionālas atpazīstamības sastāvdaļa.
 
Latvijas Nacionālās operas (LNO) ēka ir mājvieta Latvijas Nacionālajai operai un Latvijas Nacionālajam baletam. Sezona ilgst no septembra līdz jūnijam, un tās laikā LNO izrāda apmēram 200 izrāžu, ik gadus piedāvājot vidēji piecus operu un baletu jauniestudējumus, kā arī vairākus simfoniskos un kamermūzikas koncertus.
Latvijas Nacionālā opera un balets tur godā klasisko un romantisko operu un baletu tradicionālās vērtības, taču cenšas meklēt arī laikmetīgas izteiksmes formas. Uz Latvijas Nacionālās operas skatuves regulāri tiek izrādīti veiksmīgi klasisko operu iestudējumi, moderni operas un baleta meistardarbi, bērnu operas un latviešu oriģināldarbi.
Latvijas Nacionālās operas un baleta valdes priekšsēdētājs ir Zigmars Liepiņš, padomnieks muzikālajos jautājumos – Andris Veismanis, baleta mākslinieciskais vadītājs – Aivars Leimanis, galvenais diriģents – Mārtiņš Ozoliņš. Latvijas Nacionālās operas galvenais scenogrāfs ir Andris Freibergs, galvenā kostīmu māksliniece – Kristīne Pasternaka. Ar operas solistiem strādā vokālā pedagoģe Margarita Gruzdeva un koncertmeistari Mārtiņš Zilberts, Ilze Grīnberga, Laila Holberga, Ilze Ozoliņa, Ērika Apeine. Operas un baleta izrāžu vadītāji ir Ieva Kārkliņa, Valda Ilgisone un Gundega Maizīte.
Latvijas Nacionālās opera un balets ir atvērts pasaulei: aktīvi piedalās viesizrādēs un regulāri sadarbojas ar daudziem izciliem viessolistiem, diriģentiem, horeogrāfiem un režisoriem. Piedalījusies viesizrādēs Honkongas festivālā, Bordo operā, Katānijas operā, Maskavas Lielajā teātrī, Luksemburgas operā, Dalhallas festivālā Zviedrijā, Meksikā.
Daudzi no šobrīd pasaules ievērojamākajiem operdziedātājiem nāk no Latvijas un savu karjeru sākuši LNO: Elīna Garanča, Kristīne Opolais, Maija Kovaļevska, Marina Rebeka, Inga Kalna, Inese Galante, Aleksandrs Antoņenko, Egils Siliņš.

Juridiskais statuss

 Valsts SIA
Piedāvājums

Pakalpojumi

 
Infrastruktūra

ĒKAS

 

Ēkas: papildu informācija

 

Attēli

Video

Skaņas dati