Lūdzu uzgaidiet!
Lejupielādēt koordinātes Sūtīt failu uz e-pastu

Rīgas Dizaina un mākslas vidusskolas koka mājas rekonstrukcijas projekts

Latvijas Arhitektūras gada balvas laureāts

Projekta apraksts

 
Arhitektūras gada balva >> 2014 >> Lielā gada balva
 Lielā gada balva
 Lāčplēša iela 55, Rīga, LV-1011
 
Zaigas Gailes birojs — Zaiga Gaile, Liene Griezīte, Ingmārs Atavs, Andra Šmite, Ģirts Kalinkevičs, Ineta Solzemniece-Saleniece, Dāvis Gasuls, Kristīne Riba, Romāns Siņicins
  Rīgas Dizaina un mākslas vidusskola, biedrība "Latvia Nostra"
 2001, 2011 – 2013
 2011 – 2013
 
SIA “Abora”, SIA Āboltiņa būvuzņēmums "AG"
 Valsts īpašums
 
2000. gadā «Europa Nostra» piedāvāja finansiālu un profesionālu atbalstu Rīgas vēsturiskās koka apbūves saglabāšanai un ierosināja Rīgas pilsētai kopīgiem spēkiem atjaunot kādu vērtīgu koka māju pilsētas centrā. Tika izveidota biedrība «Latvia Nostra», kuras dibinātāji ir Dānijas Kultūras institūta direktore Rike Helmsa, «Berga Bazāra» līdzīpašniece mākslas vēsturniece Ieva Laukers, arhitekti Pēteris Blūms, Juris Dambis un Gaile, un atjaunošanai izraudzīta ēka Lāčplēša ielā 55, kas celta 1819. gadā kā Katrīnas skola.
Starptautiskā sadarbības projekta mērķis bija izcelt Rīgas koka arhitektūras unikālās īpašības un mainīt sabiedrības attieksmi pret koka mantojumu, kā arī demonstrēt mūsdienīgu pieeju vecu koka ēku rekonstrukcijā un restaurācijā.
Arhitektes Zaigas Gailes birojs 2001.gadā izstrādāja skolas ēkas atjaunošanas projektu, tas tika divas reizes tika pārskatīts un aktualizēts, līdz 2011. gadā saņēma Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) finansējumu. Ēkas rekonstrukcija tika pabeigta 2013. gada decembrī, un 2014. gada maijā Latvijas arhitektūras gada skatē projekts ieguva Latvijas Arhitektūras lielo gada balvu - žūrija novērtēja tā konceptuālo ieceri un realizāciju kā jūtīgu un pārlaicīgu visaugstākā līmeņa arhitektūras darbu.
Skolas ēkas vēsture un atdzimšana dokumentēta grāmatā «Koka māja. Wooden House». Grāmatā apkopoti stāsti un vizuālas liecības par skolu un dzīvi tajā no Katrīnas skolas laikiem līdz rekonstrukcijai - arhīvu materiāli, ēkas oriģinālie rasējumi, dokumenti, fotogrāfijas, audzēkņu un pedagogu atmiņas un mācību darbu reprodukcijas, «Europa Nostra» dalībnieku vēstules, akcentējot ēkas vietu Rīgas kultūrtelpā un lomu Eiropas arhitektūras kontekstā. Detalizēti aprakstītā ēkas atjaunošanas projekta koncepcija un gaita piedāvā metodisku materiālu arhitektūras mantojuma saglabāšanā.